News Ticker

Ungarn – Updates fra A Dal

Opdateret d. 16/2/14: Ungarns nationale tv-station MTVA afholder igen i år A Dal. I 2014-udgaven dyster 30 bidrag. En jury på 10 medlemmer har udvalgt de 30 sange ud fra de 435 bidrag, der blev indsendt til konkurrencen.

Listen indeholder et par tidligere Eurovision-deltagere. Fool Moon har sunget kor for Csézy i 2008 og 2 af gruppens medlemmer: Viktor Rakonczai og Gergő Rácz var også medlemmer af bandet VIP, som repræsenterede Ungarn ved Eurovision Song Contest i 1997.

A Dal 2014 består af 3 delfinaler, som blev afholdt fra d. 25. januar til d. 8. februar, 2 semifinaler hhv. d.  15. og 16. februar og en finale, som afvikles d. 22. februar. 

Du kan se en update på resultaterne herunder og se, hvilke sange, der dyster i aftenens 2. semifinale i A Dal.

Alle sangene kan høres her.

 

I aften: 2. semifinale:

Draw Artist Song Result
? Muzikfabrik “This Is My Life”
? Heni Dér “Ég veled”
? Fool Moon “It Can’t Be Over”
? HoneyBeast “A legnagyobb hős”
? Kállay-Saunders “Running”
? Marge “Morning Light”
? Ibolya Oláh “1 percig sztár”
? Dénes Pál “Brave New World”
? Lilla Polyák “Karcolás”

 

1. semifinale (15. februar)

Draw Artist Song Result
1 Mystery Gang “Játssz még jazzgitár” Eliminated
2 Joni “Waterfall” Eliminated
3 Viktor Király “Running Out Of Time” Jury qualifier
4 Group’N’Swing “Retikül” Eliminated
5 Bogi “We All” Jury qualifier
6 Depresszió “Csak a zene” SMS qualifier
7 Leslie Szabó “Hogy segíthetnék” Eliminated
8 Gigi Radics “Catch Me” Eliminated
9 New Level Empire “The Last One” SMS qualifier

 

Delfinaler: 

3. delfinale

Draw Artist Song Result
1 Gigi Radics “Catch Me” SMS qualifier
2 Fool Moon “It Can’t Be Over” Jury qualifier
3 Bálint Gájer “Elmaradt pillanatok” Eliminated
4 Gabi Knoll “Sweet Memories” Eliminated
5 New Level Empire “The Last One” Jury qualifier
6 BülBüls “Minden mosoly” Eliminated
7 Linda Király “Everything” Eliminated
8 HoneyBeast “A legnagyobb hős” SMS qualifier
9 Dénes Pál “Brave New World” Jury qualifier
10 Mystery Gang “Játssz még jazzgitár” SMS qualifier

2. delfinale

Draw Artist Song Result
1 Heni Dér “Ég veled” SMS qualifier
2 Belmondo “Miért ne higgyem” Eliminated
3 Joni “Waterfall” Jury qualifier
4 2Beat or Not 2Beat “Meg akarom mondani” Eliminated
5 Bogi “We All” Jury qualifier
6 Tamás Vastag “Állj meg világ” Eliminated
7 Saci Szécsi and Böbe Szécsi “Born To Fly” Eliminated
8 Lilla Polyák “Karcolás” SMS qualifier
9 Muzikfabrik “This Is My Life” SMS qualifier
10 Kállay-Saunders “Running” Jury qualifier

1. delfinale

Draw Artist Song Result
1 Group’N’Swing “Retikül” SMS qualifier
2 Laura Cserpes “Úgy szállj” Eliminated
3 Lil C “Break Up” Eliminated
4 Ibolya Oláh “1 percig sztár” SMS qualifier
5 Extensive “Help Me” Eliminated
6 Leslie Szabó “Hogy segíthetnék” Jury qualifier
7 Hien “The Way I Do” Eliminated
8 Depresszió “Csak a zene” SMS qualifier
9 Marge “Morning Light” Jury qualifier
10 Viktor Király “Running Out Of Time” Jury qualifier

 

Founder, webmaster and editor at Good Evening Europe since 2006. Eurovision-fan since forever 🙂
Has covered Eurovision Song Contest live 6 times, (Oslo 2010, Malmø 2013, Copenhagen 2014, Vienna 2015, Stockholm 2016 and Kiev 2017), Danish Melodi Grand Prix and Melodifestivalen in Sweden.
From Vejle, Denmark.

Translate »