News Ticker

Efter juryfinalen: Her stemmerækkefølgen for finalen

Efter gårdsdagens juryfinale, hvor alle landes nationale juryer har afgivet sin stemme, er stemmerækkefølgen nu fastlagt. En algoritme har udfra juryens stemmer tilrettelagt afstemningsrækkefølgen således, at den bliver så spændende som muligt. Du kan se rækkefølgen herunder samt hvem, der skal afgive stemme i de enkelte lande.

Kan du gætte vinderen?

  • 1. Aserbajdsjan (Sabina Babayeva)
  • 2. Grækenland (Andrianna Maggania)
  • 3. Polen (Pauliana Chylewska)
  • 4. Albanien (Andri Xhahu)
  • 5. San Marino (Michele Perniolas)
  • 6. Danmark (Sofie Lassen-Kahlke)
  • 7. Montenegro (Tijana Miskovic)
  • 8. Rumænien (Sonia Argint Ionescu)
  • 9. Rusland (Alsou)
  • 10. Holland (Tim Douwsma)
  • 11. Malta (Valentina Rossi)
  • 12. Frankrig (Elodie Suigo)
  • 13. Storbritannien (Scott Mills)
  • 14. Letland (Ralfs Eilands)
  • 15. Armenien (Anna Avanesyan)
  • 16. Island (Benedikt Valsson)
  • 17. Makedonien (Marko Mark)
  • 18. Sverige (Alcazar)
  • 19. Hviderusland (Alyona Lanskaya)
  • 20. Tyskland (Helene Fischer)
  • 21. Israel (Ofer Nachshon)
  • 22. Portugal (Joana Teles)
  • 23. Norge (Margrethe Røed)
  • 24. Estland (Lauri Pihlap)
  • 25. Ungarn (Eva Novodomszky)
  • 26. Moldova (Olivia Furtuna)
  • 27. Irland (Nicky Byrne)
  • 28. Finland (Redrama)
  • 29. Litauen (Ignas Krupaviaius)
  • 30. Østrig (Kati Bellowitsch)
  • 31. Spanien (Carolina Casado)
  • 32. Belgien (Angelique Vlieghe)
  • 33. Italien (Linus)
  • 34. Ukraine (Zlata Ognevich)
  • 35. Schweiz (Kurt Aeschbacher)
  • 36. Georgien (Nodi Tatishvili og Sophi Gelovani)
  • 37. Slovenien (Ula Furlan)
About Mette Christensen (979 Articles)
Founder, webmaster and editor at Good Evening Europe since 2006. Eurovision-fan since forever :-) Has covered Eurovision Song Contest live 6 times, (Oslo 2010, Malmø 2013, Copenhagen 2014, Vienna 2015, Stockholm 2016 and Kiev 2017), Danish Melodi Grand Prix and Melodifestivalen in Sweden. From Vejle, Denmark.
Translate »