News Ticker

Malta: 60 sange er videre til næste runde i Malta Eurovision

Efter et veloverstået Junior Eurovision tilbage i november, så ligger fokus nu på at finde Malta’s artist til Kiev. I aften offentliggjorde Malta de 60 bidrag, som er videre til næste runde ud af 156 indsendte bidrag.

Listen indeholder flere velkendte navne og comebacks. For eksempel har Jessika hele 3 sange med, Deborah C stiller med en duet og også Raquela, Franklin Calleja,  Dario Bezzina, Stefan Galea og Janice Mangion forsøger sig igen.

Se listen med de 60 sange her:

Raquel Galdes – “Beautifully Bruised”
Nadia Vella – “Bird of Prey”
Maxine Pace – “Bombshell”
Kylie Colerio – “Breathe”
Cherylis – “Breathe”
Claudia Faniello – “Breathlessly”
Lyndsay Pace – “Butterfly”
Wayne William – “Calling Out”
Maria Cini – “Chasing My Dreams”
Romina Mamo – Child of the Sun”
Christian Arding – “Chill Out”
Shauna Vassallo – “Crazy Games”
Michela Pace – “Cruise Control”
Jessica Magro – “Different Light”
Dominic – “Don’t Let Your Heart Say No”
Miriana Conte – “Don’t Look Down”
Jessika – “Edge of Tomorrow”
Sebastian Calleja – “Escape”
Kayla Borg – “Falling”
Rhiannon Micallef – “Fearless”
Ana Boynuegri – “Feel”
Cherton Caruana – “Fighting To Survive”
Iona – “Fireworks”
Kevin Borg – “Follow”
Franklin Calleja – “Follow Me”
Nazio Rotin – “Free Fall”
Lyndsay Pace – “Gemini”
Nazio Rotin – “Gone”
Gabriella Azzopardi – “Heal With Me”
Domenique Azzopardi – “Hey Yo”
Joseph Refalo – “I Got You”
Jessika – “Immortal”
Janice Mangion – “Kewkba”
Klinsmann Coleiro – “Laserlight”
Corinna Baldacchino – “Leap of Faith”
Jessika – “Let There Be Light”
Rhiannon Micallef – “Moving Mountains”
Tiziana – “Only Night”
Dario Mifsud Bonnici – “Pawn In A Game”
Dario Bezzina – “Prisoner”
Raquela Dalli Gonzi – “Ray of Light”
Clive Issac Gauci/Karine Caruana – “Rescue Me”
Jade Vella – “Seconds Away”
Milkmi – “Shelter”
Crosswalk – “So Simple”
Lydon Incorvaja – “Sunshine in the Rain”
Jasmine Abela – “Supernovas”
Kaya – “The Power”
Dre’ Curmi – “The Rapture”
Deborah C/Josef Tabone – “Tonight”
Derrick Schembri – “U”
Maria Muscat – “Unbreakable”
Floren Sultana – “Unforgettable”
Brooke Borg – “Unstoppable”
Stefan Galea – “Wait Forever”
Avenue Sky – “We Can Run”
Clive Issac Gauci/Karine Caruana – “When Love Cries”
Joseph Tabone – “When The Sun Shines”
Aidan Cassar – “You”
Richard Edwards – “You”

 

Fra arkivet:

Founder, webmaster and editor at Good Evening Europe since 2006. Eurovision-fan since forever 🙂
Has covered Eurovision Song Contest live 6 times, (Oslo 2010, Malmø 2013, Copenhagen 2014, Vienna 2015, Stockholm 2016 and Kiev 2017), Danish Melodi Grand Prix and Melodifestivalen in Sweden.
From Vejle, Denmark.

Translate »